My w PGK wierzymy, że miasto Radomsko może być miejscem przyjaznym do życia dla mieszkańców. Nasi pracownicy wkładają w swoją pracę całą swoją energię, by jak najlepiej zaspokajać potrzeby klientów, którymi w większości są mieszkańcy. Tacy jak każdy z nas – po prostu znajomi i sąsiedzi.
Od wielu już miesięcy trwają prace związane z modernizacją Zakładu Ciepłowniczego, co w efekcie ma zapewnić tanie i bezpieczne ciepło. Radomszczanie dzięki podjętym już działaniom doświadczyli pierwszej od dawna obniżki cen ciepła. Tak stało się dzięki zamianie jednego z kotłów węglowych na system 4 kotłów olejowo-gazowych.
W grudniu ubiegłego roku prezes Zbigniew Rybczyński podpisał umowę na budowę kotła biomasowego – kolejnego kroku, który także ma przynieść oszczędności. PGK wdraża strategię dekarbonizacji w znakomitym stylu i tempie. Ale dopiero uruchomienie zwanej powszechnie Spalarnią Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów da pełen wachlarz korzyści mieszkańcom, tj.:
- utrzymanie na korzystnym pułapie, a w zasadzie obniżenie ceny ciepła o 30% (w stosunku do ceny, jaka byłaby, gdyby ITPO nie powstało),
- możliwość rozbudowy sieci i tym samym przyłączenia się do niej nowym odbiorcom,
- czystsze powietrze, a zatem zdrowsze warunki do życia dzięki wyeliminowaniu kolejnych „kopciuchów”.
ITPO będzie też domknięciem systemu Gospodarki Obiegu Zamkniętego, co spowoduje także oszczędności na zagospodarowaniu odpadów. W momencie gdy w całym kraju ceny odbioru i zagospodarowania odpadów rosną (podawane w mediach dane świadczą, że na przestrzeni 10 lat średnio aż o 400%) w Radomsku dzięki wykorzystaniu do produkcji ciepła odpadów cena za ich odbiór i zagospodarowanie dla mieszkańców ma spaść wg szacunków inwestorskich ekspertów PGK nawet o 15%. To bardzo dobre wieści dla mieszkańców. W Polsce obecnie funkcjonuje jedynie 11 zakładów wykorzystujących odpady do produkcji energii (wliczając uruchamiane w ubiegłym roku Instalacje w Olsztynie i Gdańsku i rozbudowaną Instalację warszawską), podczas gdy w samym Wiedniu są 4 instalacje w tym 1 odpadów niebezpiecznych. Jedna z nich, podziwiana na całym świecie Spalarnia Spittelau w przyszłym roku będzie świętowała swoje 55 – lecie. W Europie jest ich 500, a na całym świecie 2 500. Czy Radomsko podąży podobną drogą co Olsztyn? Mamy taką nadzieję.
By porozmawiać o planowanej przez zarząd Spółki inwestycji na poniedziałek 27 stycznia zaplanowaliśmy spotkanie otwarte dla mieszkańców, którzy będą mogli wysłuchać ekspertów i zadać im nurtujące ich pytania.
Wśród zaproszonych ekspertów będą obecni m. in.:
– prof. Grzegorz Wielgosiński,
– dr inż. Barbara Kozłowska,
– przedstawiciele firm zajmujących się budową i monitoringiem tego typu elektrociepłowni w kraju i na świecie w tym m.in. budową i funkcjonowaniem systemów oczyszczania spalin (m.in. w Wiedeńskiej sieci).
Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej Restauracji Metalurgia o godz. 17.00.
W imieniu Zarządu i Pracowników Spółki zapraszamy.